Copyright © 2014-2022
Admin P. Januszewski    Facebook

CHÓR "PRO GLORIA DEI"

Chór „Pro Gloria Dei” przy parafii Stygmatów Świętego Franciszka z Asyżu w Nowym Dworze Wejherowskim powstał 4 stycznia 2017 roku z inicjatywy tamtejszego organisty Tomasza Becker i za przyzwoleniem ówczesnego proboszcza księdza kanonika Jana Czarneckiego. Z założenia jest to chór parafialny i śpiewa głównie muzykę sakralną ubogacając uroczystości parafialne takie jak: odpusty parafialne, wspomnienia świętej Cecylii, Pasterki, Święta Paschalne, Uroczystości Bierzmowania, ale nie tylko. Staramy się śpiewać podczas każdego z okresów liturgicznych. Pierwszy występ chóru odbył się podczas uroczystości bierzmowania dnia 2 czerwca 2017 roku którego udzielił Ks. Biskup Wiesław Szlachetka.

Chór śpiewa w okolicznych parafiach i instytucjach, ale koncertował także między innymi w Fulnek w Czechach w roku 2018. Chór jest uczestnikiem konkursów chóralnych. Pierwszym sukcesem było zwycięstwo w Pomorskim Konkursie Pieśni Bożonarodzeniowej w Szemudzie w 2018 roku. Od roku 2021 chór nawiązał współpracę z Kaszubsko-Pomorską Szkołą Wyższą w Wejherowie, gdzie występuję podczas ważnych dla uczelni uroczystości. Próby chóru odbywają się raz w tygodniu w salce parafialnej. Repertuar jest bardzo szeroki. Od chorału gregoriańskiego, poprzez muzykę twórców barokowych, klasycystycznych po muzykę współczesną, utwory trzy i cztero głosowe, a także z akompaniamentem organowym. Obecnie chór przekształcił się w chór żeński

DYRYGENT

Tomasz Dawid Becker – założyciel i pierwszy dyrygent chóru „Pro Gloria Dei” przy parafii Stygmatów Świętego Franciszka z Asyżu w Nowym Dworze Wejherowskim.
      Uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie, oraz do Muzycznego Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Absolwent Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej, oraz Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy na wydziałach nauk pedagogicznych, oraz edukacji muzycznej.
      Na co dzień pedagog, nauczyciel oraz organista w parafii w Nowy Dworze Wejherowskim. Związany z różnymi zespołami muzycznymi m.in. przez wiele lat z wejherowską rockową kapelą „White Room”, sopockimi chórami „Canticum Novum” i „Pro Anima” oraz aktualnie z Sopockim Chórem Kameralnym „Continuo”.

Profil na Facebooku - Pro Gloria Dei